Ustalenie kontaktów z dziećmi

Wiele spraw, które prowadzę jako adwokat dotyczą spraw rodzinnych. Jedną z takich spraw jest ustalenie kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem lub dziećmi.

Bardzo często zdarza się, że podczas postępowania rozwodowego konflikt między małżonkami jest tak mocno zaostrzony, że jeden z rodziców próbuje ograniczać kontakty z dziećmi drugiemu rodzicowi.  Zdarza się również odwrotnie, że któreś z rodziców po rozstaniu z partnerem, nie jest zainteresowane regularnymi kontaktami z dziećmi. Zdecydowanie więcej jednak jest takich przypadków, kiedy jedno z rodziców dąży do jak największego ograniczenia kontaktów z dziećmi drugiemu rodzicowi.

Pamiętać należy, że kontakty z dzieckiem, to nie tylko prawo ale i obowiązek rodziców. Zgodnie bowiem z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jeżeli zatem nie istnieje między rodzicami porozumienie co do sposobu i częstotliwości kontaktów z dzieckiem, Sąd rozstrzygnie w jakim zakresie i w jaki sposób kontakty te mają się odbywać. Mowa tu oczywiście o rodzicach, którzy nie zamieszkują wspólnie z dzieckiem.

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dziećmi należy złożyć do Sądu, a we wniosku tym wskazać zakres żądanych kontaktów. Tytułem przykładu podam, że można domagać się ustalenia kontaktów np. w co drugi weekend, co trzeci weekend, raz na tydzień po uprzednim ustaleniu dnia i godziny, jednego tygodnia wakacji, jednego tygodnia ferii itd. Powyższe jest tylko przykładem, jednakże wiele zależy od elastycznego podejścia rodziców do kwestii uregulowania kontaktów. Jeżeli rodzice zgodzą się na jakąś formę kontaktów i będzie ona dla nich wystarczająca nie ma problemu, żeby sąd taką ugodę zatwierdził. Jednakże w braku zgody sąd będzie brał pod uwagę głównie dobro dziecka.


Dorota Majzerowicz

Adwokat

Stan prawny na dzień: 2.01.2022

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej

Rozumiem