Gorsze momenty zdarzają się w każdym małżeństwie, jednak za niektórymi nie stoją szczęśliwe zakończenia. Aby rozwód mógł zostać zrealizowany, należy udowodnić trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Separacja jest często obieranym - dającym szansę naprawy relacji - rozwiązaniem, które poprzedza rozwód. W odróżnieniu od trwałego rozstania, jest ona odwracalna, dlatego osoby związane małżeństwem, dalej w nim pozostają.
Rozwód a separacja
Rozwód skutecznie kończy zawarte małżeństwo. Nie zmienia on jedynie stanu cywilnego, ale znosi także wszelkie obowiązki wcześniej istniejące pomiędzy rozwodnikami. Rozwiązanie to niesie za sobą długą listę skutków. Po rozwodzie małżonkowie nie dziedziczą po sobie wzajemnie, a zmieniającym to aspektem jest umieszczenie drugiej osoby w testamencie. Wspólny majątek zostaje podzielony pomiędzy obu uczestników procesu. Od ogłoszenia rozwodu, każdy z byłych małżonków zarabia jedynie na swój majątek. Należnościami, jakie mogą obowiązywać rozwodnika są alimenty. Ich wartość wyznaczana jest przez sąd i powinna być uiszczana na konto rodzica, z którym mieszkają dzieci. Podział władzy rodzicielskiej jest rozstrzygany przez sąd, który decyduje także o sposobie jej wykonywania. Co ciekawe wszystkie omówione kwestie podobnie wyglądają w przypadku separacji, która także rozluźnia związki zachodzące między małżonkami. Tak jak w przypadku rozwodu, małżonkowie traktowani są rozdzielnie i tracą wszelkie powiązania. Istnieją 2 ważne różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Pierwszą z nich jest wciąż ważny obowiązek wzajemnej pomocy. Osoby w separacji nadal muszą wspierać się zarówno moralnie, jak i fizycznie, np. podczas choroby czy niedyspozycji. Drugą różnicę stanowi brak możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego. O separację warto wnieść w sytuacji, w której małżonkowie potrzebują czasu na przemyślenie swojej relacji i określenie swojego stanowiska. W tym czasie ich stosunki się rozluźniają, jednak formalnie pozostają w zawartym związku. Sprawy o orzeczenie separacji zazwyczaj trwają około 6 miesięcy. Po ogłoszeniu jej, obie strony mogą wchodzić w nowe, nieformalne relacje.
Niezależnie od trudności sprawy rozwodowej lub separacyjnej, zapewniamy wsparcie w działaniu. Prowadzone przez naszą kancelarię adwokacką w Tarnowie rozwody niemal zawsze orzekane są na korzyść naszych klientów. Nasi doświadczeni adwokaci stale poszerzają swoją wiedzę, dzięki czemu są niezwykle skuteczni.