Klienci często zadają mi pytanie „Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?” lub „Jaka jest kara za prowadzenie samochodu po pijanemu?”, czy też „Czy zabiorą mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu?”. No cóż! Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi, bo to właśnie jego zawartość określa czy kierowca popełnił wykroczenie, czy przestępstwo.
To drugie zostanie popełnione wówczas gdy zawartość alkoholu jest większa niż 0,5 promila alkoholu we krwi, lub stężenie alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza jest większe niż 0,25 mg. Mamy wówczas do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu we krwi mieści się w granicach pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, albo od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm 3 wydychanego powietrza, to wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, nazywanym stanem po użyciu alkoholu.
Jazda po alkoholu w stanie nietrzeźwości zawsze jest przestępstwem. Odpowiedzialność karna za przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu została opisana w art. 178a Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem ten, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 2.
Konsekwencje prowadzenia pojazdy w stanie nietrzeźwości mogą być dotkliwe, począwszy od kary grzywny, nawet do kary pozbawienia wolności. Karę grzywny Sąd wymierza w stawkach dziennych, w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, zaś jedna stawka dzienna nie może być niższa niż 10 złotych i nie wyższa niż 2000 złotych. Dokonując zatem najprostszych obliczeń najniższą grzywną może być kwota 100 złotych zaś najwyższą 1.080.000 zł. Wysokość grzywny zależy od wielu czynników, w tym możliwości zarobkowych sprawcy, które Sąd bierze pod uwagę wydając wyrok. Nie oznacza to jednak, że można uniknąć kary. Może ona być mniej albo bardziej dotkliwa.
Dodatkowo obok kary Sąd obligatoryjnie stosuje środki karne w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (wszelkich, lub określonego rodzaju) na okres nie krótszy niż 3 lata. Oznacza to, że nawet jeżeli Sąd wymierzy karę najniższą z możliwych, to zakaz prowadzenia pojazdów zawsze w wyroku się znajdzie. Należy również liczyć się z obowiązkiem zapłaty sumy pieniężnej na rzecz pomocy postpenitencjarnej lub pomocy pokrzywdzonym, i to również zależy od wielu czynników takich jak stężenie alkoholu w organizmie, okoliczności sprawy itd.
Podsumowując zatem, za jazdę po pijanemu przy stężeniu nieco powyżej progu przestępstwa (nieco powyżej 0,5 promila) można nie tylko stracić prawo jazdy na minimum trzy lata, ale również boleśnie uszczuplić swój portfel.
Ważne również jest to, że Sąd zalicza okres rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego środka karnego np. jeżeli od czasu zatrzymania prawa jazdy do czasu wydania wyroku upłynął 1 rok, a zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na 3 lata, to od wyroku do odzyskania uprawnień musi upłynąć już tylko 2 lata. Dlatego jeżeli już zostałeś oskarżony o jazdę po pijanemu to najpewniej powinieneś powierzyć swoją sprawę doświadczonym prawnikom, aby kary za ten czyn były w miarę możliwości najmniej dotkliwe.
Dorota Majzerowicz
Adwokat
Stan prawny na dzień: 11.12.2023r.